• https://www.facebook.com/Atayurtyayinevi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905441604432
  • https://twitter.com/atayurtyayinevii
  • https://www.instagram.com/atayurtyayinevii
  • https://www.youtube.com/channel/UCsY1oU1zXjT-N59GjiSQDrQ
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle

Dr. Ali Nazmi Çora

1947 Yılında İstanbul’da doğdu. Sırası ile Moda İlkokulu, Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulunda eğitim gördü. 1967 Yılında Muhabere Teğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldı. Çeşitli Birliklerde Görev yaptı. Daha sonraki yıllarda Kara Harp Akademisini, Milli Güvenlik ve Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi ve TSK’lerinin muhtelif karargahlarında Kurmay Subay olarak çalıştı.

Pakistan Command and Staff Kolejinde (Kurmay Kolejinde) ve Karachi 5. Kolordu Karargahında görev yaptı. Pakistan Beluchistan Üniversitesinde Harp Sanatı konusunda Yüksek Lisans yaptı. ABD Maryland Üniversitesinde bilgisayar eğitimini aldı ve Almanya’da NATO kursları gördü.

TSK’leri Harp Akademilerinde uzun süre öğretim üyeliği yaptı ve yüzlerce kurmay subayın yetişmesine katkıda bulundu. İtalya Napoli’de NATO görevinde bulundu. Kuzey Irak’ta görev yaptı.

Mu. Kurmay Kd. Albay olarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinden kendi isteği ile ayrıldıktan sonra Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Doktora eğitimini tamamladı ve 2000 senesinde Doktor Ünvanını kazandı.

Bir Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını Sürdürürken, Fahri olarak Genelkurmay ATESE Başkanlığı Türk Askeri Tarih Komisyonu (TATK) Kurulu üyeliği, Stratejik Araştırmalar Merkezinde (SAREM) Milli Güvenlik Dış Uzmanlığı çalışmalarına katıldı.

2000 senesinde ABD’lerine yerleşen ve ABD’de Tarih, Uluslararası ilişkiler ve Strateji “History and International Relations and Strategy” konularında iki doktora onayı alan Dr. Ali Nazmi Çora’nın Amerikan Üniversitelerinde faydalanılması amacıyla ingilizce araştırma kitapları da yayımlandı. 

 
Takvim
OKUR KİTABEVİ