• https://www.facebook.com/Atayurtyayinevi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905441604432
  • https://twitter.com/atayurtyayinevii
  • https://www.instagram.com/atayurtyayinevii
  • https://www.youtube.com/channel/UCsY1oU1zXjT-N59GjiSQDrQ
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle

Prof. Dr. Abdulkadir Yuvalı

1948 yılında Darende (Malatya)’de doğmuştur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden 1972 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamlamıştır.

1974–1978 öğretim yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü,1979–1981 öğretim yılları arasında da Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.1981–1982 öğretim yılında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde Dr. Asistan olarak göreve başlamıştır. 1983–1984 öğretim yılında aynı bölümde Yardımcı Doçent olarak görevlendirilmiştir. Bu dönemde; Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

1990 yılında katılmış olduğu doçentlik bilim sınavında başarılı olmuş ve “Üniversite Doçenti” unvanını kazanmıştır.1990- 1991öğretim yılında Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atanmış ve aynı zamanda bölüm başkanlığı görevini de üstlenmiştir. 

1990 yılında Türkiye ile Türk Dünyası arasında başlamış olan yakınlaşmaya bağlı olarak üniversite bünyesinde Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi’nin (TÜDAM) kurulmasını sağlamış ve müdürlük görevini de üstlenmiştir.

1996 yılında Erciyes Üniversitesinde profesörlük unvanını almıştır. Üniversite’deki görevine bağlı olarak Atatürk, Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi’nde 1996 yılında Bilim Kurulu, 1997 yılında da bu merkezin Yürütme Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.1997 yılında Erciyes Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Kocasinan Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevine atanmıştır. 1999-2004 öğretim yılları arasında Yükseköğretim Kurulu’nca beş yıl için görevlendirilmiş olduğu “Hoca Ahmet Yesevi Uluslar arası Türk-Kazak Üniversitesinde Rektör Vekili olarak görev yapmıştır. Halen Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi, bölüm başkanı ve Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi Müdürü, bu merkezle ilgili olarak Sosyal Bilgiler Enstitüsü bünyesinde açılmış olan “Avrasya Araştırmaları Anabilim Dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. Fransızca, Farsça ve Çağdaş Türk Lehçelerini bilmektedir.

 
Takvim
OKUR KİTABEVİ