• https://www.facebook.com/Atayurtyayinevi
  • https://twitter.com/atayurtyayinevi
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle

19 Ağustos 1821

Mora İsyanı ve akabinde gelişen Navarin olayında sadece Osmanlı Donanması yok olmamış tamamen TÜRKLERİN YOK EDİLMESİ planlanmıştır...


19 Ağustos 1821 günü Türk Milleti tarihindeki en büyük katliamlardan birini yaşadı! Bu katliam Mora Yarımadası'ndaki Navarin şehrinde gerçekleşti.

Sabaha karşı yunan birlikleri tarafından Navarin basılarak tüm TÜRKLER katledilmiştir. 

Bu katliam sırasına 3 bin ile 5 bin arasında TÜRK katliama uğramış ancak 1950 lerin ortasına doğru bu katliam kabul edilmiş ve Avrupa kaynaklarında yer almıştır.

Şehrin kuşatılması

Yunanlılar, zaten açlıktan kötü halde olan TÜRKLERİ küçük gruplar halinde mahallelerde kıstırmış direnenleri oracıkta katletmiştir. Bu direniş sonrasında tüm şehri MISIR'a götüreceğini söyleyen askerler tek tek tüm halkı teslim aldı. 

Türkler şehirdeki tüm mallarını, tüm paralarını Yunanlara teslim etti. Türk Milleti Mısır'a gitmeyi planlıyordu ancak şehrin kapıları açıldığında yunan askerleri ateş açmaya başlamış tüm şehri katletmeye başlamıştı.

Tarihçi George Finlay, Phrantzes adlı Yunan bir rahibin katliama tanıklık ettiğini ve hatıratında yer verdiğini ifade etmiştir. 

O hatırattan katliamın dehşeti;

"Mermiler ve kılıçlarla yaralanmış kadınlar kaçmak umuduyla denize koştu, bu sırada kasten vuruldular. Kollarında bebekleri olan annelerin kıyafetleri çalındı ve tek gizlenme yeri olan denize koştular, suda çömelirken insan olmayan tüfekli askerler tarafından vuruldular. Yunanlar bebekleri annelerinin kollarından aldı ve kayalara vurdu. Üç ve dört yaşlarındaki çocuklar denize atılarak boğuldu. Katliam bittiğinde cesetler ya denize atıldı ya da sahile yığıldı ve bir salgın hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalındı."


Yine tarihçi  William St. Clair bir kilise günlüğünde olay ile ilgili şunlara rastlamıştır;

 "Onlar ansızın ve tamamen 1821 yazında yok oldular. Bu yok oluş tüm dünyanın gözlerinden uzak oldu ve arkalarınca ağlanmadı. 20 binden fazla yaşlı, erkek, kadın, çocuk Türk; kendi komşuları Yunanlar tarafından birkaç hafta içinde öldürüldüler. Bu katliam acımasızca ve tereddütsüz hayata geçirildi..."


** Yine bu notlara göz attığımızda Mora İsyanı sırası ve sonrasında 20 binden fazla TÜRK'ün katledildiğini görüyoruz. Bugün terörle mücadele sırasında ölü ele geçen teröristlere dahi soykırım yapılmış gibi davranan sevgi pıtırcıklarına tarihte buna benzer binlerce kez yaşanan  TÜRK SOYKIRIMLARINI hatırlatınız. 

Hayatını kaybeden soydaşlarımızı saygı ve rahmet ile anıyorum.

Görkem AKÇAY
Genel Yayın Yönetmeni
gorkem.akcay@atayurtyayinevi.comKAYNAKLAR


  • William St. Clair: That Greece might still be free — the Philhellenes in the war of independence. London, 1972. / St. Clair, sf. 41
  • George Finlay, History of the Greek Revolution and the Reign of King Otho Oxford, 1877 Reprint London 1971, sf. 214

2743 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
REKLAM